2021 թ. ԿԳՄՍ նախարարությունն իրականացրել է բյուջետային 21 ծրագրի 194 միջոցառում, որի բյուջեն փաստացի կազմել է շուրջ 174 մլրդ 809 մլն դրամ, ճշտված ծրագրի օգտագործումը կազմել է 97,7 տոկոս՝ նախորդ տարվա համեմատ 2,3 տոկոսով ավելի: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ներկայացնելով գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ տեղեկատվության ոլորտների 2021 թ. բյուջետային հատկացումները:
Հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի եւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում շարունակվել է «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումը:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովը հաշվետու տարում իրականացրել է 1 ծրագիր՝ 3 միջոցառմամբ, պետական բյուջեից տրամադրվել է 315 մլն 600 դրամ, կատարողականը՝ 97,3 տոկոս:
Հանրային հեռարձակողի խորհուրդը նախորդ տարի ունեցել է 1 ծրագիր՝ 6 միջոցառմամբ, որի համար հատկացվել է 7 մլրդ 51 մլն դրամ, կատարողականը՝ 100 տոկոս:
Ֆինանսների նախարարի տեղեկացմամբ՝ Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակին 2021 թ. տրամադրվել է 398,6 մլն դրամ, կատարողականը՝ 91,8 տոկոս:
Այնուհետեւ ոլորտների պատասխանատուները ներկայացրել են օգտագործված բյուջետային միջոցները, թերակատարված կամ չկատարված ծրագրերն ու դրանց պատճառները:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն անդրադարձել է գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի ոլորտներում տարված աշխատանքներին:
Նրա տեղեկացմամբ՝ 2021 թ. կրթության ոլորտում շարունակվել են բարեփոխումները՝ ուղղված մատուցվող ծառայությունների որակի հասանելիությանն ու մատչելիությանը:
Հաստատվել է նախադպրոցական կրթության ոլորտում համընդհանուր ներառական կրթության համակարգի ներդրման գործողությունների պլանն ու ժամանակացույցը: Հաստատվել են նաեւ նախադպրոցական համալիր ծրագրեր՝ բոլոր տարիքային խմբերի երեխաների համար:
Հանրակրթության ոլորտում եւս իրականացվել են բարեփուխումների լայն քայլեր: 2021 թ. հոկտեմբերից ատեստավորման գործընթացն անցած 475 ուսուցիչ ստանում է 30-50 տոկոս հավելավճար: Փոխնախարարի խոսքով՝ ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացն ավելի է ընդլայնվել 2022 թ.: Վերանայվել է հանրակրթության պետական չափորոշիչը, հաստատվել են առարկայական նոր չափորոշիչներ, ծրագրեր: 107 ավագ դպրոցում ներդրվել են լաբորատորիաներ: Բարելավվել են մի շարք դպրոցների ու մանկապարտեզների շենքային պայմանները:
Մշակութային ոլորտում քայլերն ուղղված են եղել Կառավարության գործունեության ծրագրով նախանշված հիմնական խնդիրների լուծմանը, շարունակվել է մշակութային ժառանգության պահպանման հայ մշակույթի հանրահռչակման գործընթացը:
Սպորտի ոլորտում իրականացվել են աշխատանքներ օլիմպիական հերթափոխի եւ բարձրակարգ մարզիկների պատրաստման ուղղությամբ: Պետական աջակցություն է տրամադրվել նաեւ բնակչության ընդհանուր ֆիզիկական պատրաստվածության ապահովմանը, հաշմանդամային սպորտին, ազգային ֆեդերացիաներին, մարզական հասարակական կազմակերպություններին, ազգային հավաքականներին:

В 2021 Министерство образования, науки, культуры и спорта РА реализовало 194 мероприятия 21 бюджетной программы, фактически составивших около 174 млрд 809 млн драмов, освоение скорректированной программы составило 97,7%, что на 2,3% больше, чем в прошлом году. Об этом сообщил министр финансов РА Т.Хачатрян, представляя бюджетные ассигнования в сферах науки, образования, культуры, спорта, диаспоры, молодежи и информации на 2021 г.
7 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам состоялось обсуждение годового отчета об исполнении Государственного бюджета РА на 2021 г.
В отчетном году Комиссия по телевидению и радио реализовала 1 программу из 3 мероприятий, из государственного бюджета выделено 315 млн 600 драмов, исполнение составило 97,3%.
В прошлом году Совет Общественного вещателя имел 1 программу с 6 мероприятиями, на которые было выделено 7 млрд 51 млн драмов, исполнение - 100%.
По словам министра финансов, в 2021 г. Аппарату Уполномоченного по делам диаспоры предусмотрено 398,6 млн драмов, исполнение - 91,8%.
Затем ответственные за сферы представили использованные бюджетные средства, недоисполненные или невыполненные программы и их причины.
Заместитель министра образования и науки РА А.Мартиросян коснулся работы, проделанной в сферах науки, образования, культуры и спорта.
По его словам, в 2021 г. продолжались реформы в сфере образования, направленные на доступность качества и доступность предоставляемых услуг в целом.
Утвержден план мероприятий и график реализации системы всеобщего инклюзивного образования в сфере дошкольного образования. Также утверждены комплексные дошкольные программы для детей всех возрастов.
Весомые шаги предприняты и в области общего образования. 2021 475 учителей, прошедших аттестацию с октября, получают надбавку в размере 30-50%. По словам замминистра, в 2022 г. расширился процесс аттестации учителей. Пересмотрен государственный стандарт общего образования, утверждены новые предметные стандарты и программы. Лаборатории внедрены в 107 вузах. Улучшены условия зданий ряда школ и детсадов.
Шаги в культурной сфере были направлены на решение основных задач, обозначенных в плане действий правительства, продолжился процесс популяризации армянской культуры для сохранения культурного наследия.
В сфере спорта проведена работа по подготовке олимпийской смены и спортсменов высокого класса. Государственная поддержка оказывалась также для обеспечения общей физической подготовки населения, спорта инвалидов, национальных федераций, спортивных общественных объединений, сборных команд.