2021 թ. ԿԳՄՍ նախարարությունն իրականացրել է բյուջետային 21 ծրագրի 194 միջոցառում, որի բյուջեն փաստացի կազմել է շուրջ 174 մլրդ 809 մլն դրամ, ճշտված ծրագրի օգտագործումը կազմել է 97,7 տոկոս՝ նախորդ տարվա համեմատ 2,3 տոկոսով ավելի: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ներկայացնելով գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ տեղեկատվության ոլորտների 2021 թ. բյուջետային հատկացումները:
Հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի եւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում շարունակվել է «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումը:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովը հաշվետու տարում իրականացրել է 1 ծրագիր՝ 3 միջոցառմամբ, պետական բյուջեից տրամադրվել է 315 մլն 600 դրամ, կատարողականը՝ 97,3 տոկոս:
Հանրային հեռարձակողի խորհուրդը նախորդ տարի ունեցել է 1 ծրագիր՝ 6 միջոցառմամբ, որի համար հատկացվել է 7 մլրդ 51 մլն դրամ, կատարողականը՝ 100 տոկոս:
Ֆինանսների նախարարի տեղեկացմամբ՝ Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակին 2021 թ. տրամադրվել է 398,6 մլն դրամ, կատարողականը՝ 91,8 տոկոս:
Այնուհետեւ ոլորտների պատասխանատուները ներկայացրել են օգտագործված բյուջետային միջոցները, թերակատարված կամ չկատարված ծրագրերն ու դրանց պատճառները:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն անդրադարձել է գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի ոլորտներում տարված աշխատանքներին:
Նրա տեղեկացմամբ՝ 2021 թ. կրթության ոլորտում շարունակվել են բարեփոխումները՝ ուղղված մատուցվող ծառայությունների որակի հասանելիությանն ու մատչելիությանը:
Հաստատվել է նախադպրոցական կրթության ոլորտում համընդհանուր ներառական կրթության համակարգի ներդրման գործողությունների պլանն ու ժամանակացույցը: Հաստատվել են նաեւ նախադպրոցական համալիր ծրագրեր՝ բոլոր տարիքային խմբերի երեխաների համար:
Հանրակրթության ոլորտում եւս իրականացվել են բարեփուխումների լայն քայլեր: 2021 թ. հոկտեմբերից ատեստավորման գործընթացն անցած 475 ուսուցիչ ստանում է 30-50 տոկոս հավելավճար: Փոխնախարարի խոսքով՝ ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացն ավելի է ընդլայնվել 2022 թ.: Վերանայվել է հանրակրթության պետական չափորոշիչը, հաստատվել են առարկայական նոր չափորոշիչներ, ծրագրեր: 107 ավագ դպրոցում ներդրվել են լաբորատորիաներ: Բարելավվել են մի շարք դպրոցների ու մանկապարտեզների շենքային պայմանները:
Մշակութային ոլորտում քայլերն ուղղված են եղել Կառավարության գործունեության ծրագրով նախանշված հիմնական խնդիրների լուծմանը, շարունակվել է մշակութային ժառանգության պահպանման հայ մշակույթի հանրահռչակման գործընթացը:
Սպորտի ոլորտում իրականացվել են աշխատանքներ օլիմպիական հերթափոխի եւ բարձրակարգ մարզիկների պատրաստման ուղղությամբ: Պետական աջակցություն է տրամադրվել նաեւ բնակչության ընդհանուր ֆիզիկական պատրաստվածության ապահովմանը, հաշմանդամային սպորտին, ազգային ֆեդերացիաներին, մարզական հասարակական կազմակերպություններին, ազգային հավաքականներին:

In 2021, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports implemented 194 measures of 21 programmes, and its actual budget was about 174 billion 809 million AMD, the use of the adjusted plan was 97.7%, by 2.3 percent more compared with the previous year. The RA Minister of Finance Tigran Khachatryan said about this, presenting the budgetary allocations of the spheres of science, education, culture, sports, Diaspora, youth and information.
On June 7, at the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sports and on Financial-Credit and Budgetary Affairs the discussion of the annual report on the RA State Budget execution for 2021 continued.
In the reporting year the Commission on Television and Radio carried out 1 programme with 3 measures, 315 million 600 AMD was allocated from the state budget, the performance – 97.3%.
In the previous year the Council of Public Broadcaster had 1 programme with 6 measures, for which 7 billion 51 million AMD was allocated, the performance was 100%.
As the Minister of Finance informed in 2021, 398.6 million AMD was allocated to the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, the performance – 91.8%.
Afterwards those responsible for the spheres presented the used budgetary means, underperformed or non-fulfilled programmes and their reasons.
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Artur Martirosyan touched upon the work done in the spheres science, education, culture and sports.
As he has informed, in 2021 the reformed continued in the sphere of education aimed at the accessibility and affordability of the rendering service quality.
The action plan and schedule of the introduction of the universal inclusive education system in the pre-school education was approved. Pre-school complex programmes were also approved for all age group children.
Wide steps of reforms were also taken in the sphere of general education, From October 2021, 475 teachers who passed the attestation process receive 30-50% surcharge. According to the Deputy Minister, the teachers’ attestation process was more expanded in 2022. The general education state standard was reviewed, subject new criteria, programmes were approved. Laboratories were introduced in 107 high schools. The building conditions of a number of schools and kindergartens were improved.
In the sphere of education the steps were aimed at the solution of the main problems outlined by the programme of the Government activity, the Armenian culture declaration process of cultural preservation continued.
In the sphere of sports work was done in preparing Olympic shift and high qualified athletes. State support was also provided for general physical fitness of population, the disabled sports, national federations, the sports NGOs and national teams.